Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Obóz wędrowny w Bieszczadach

10 lipca 2018 - 16 lipca 2018

Zapraszamy na V Franciszkański Obóz Wędrowny, który w tym roku odbędzie się w dniach 10-17 VII 2018 roku w Bieszczadach.

Obóz jest propozycją dla młodzieży od 16 roku życia.

ZAPISY:

obowiązują zapisy telefoniczne, dołączenie do wydarzenia nie jest równoznaczne z uczestnictwem w obozie. Informacje i zapisy u: brata Bazylego pod numerem tel. 539 429 794 do 1 lipca 2017 r. lub do wyczerpania miejsc.

Liczba miejsc ograniczona !

Ramowy plan wyjazdu:

Dzień 1 (10 lipca 2018 r.)
Wyjazd z Chorzowa o godz.: 8:00 dwoma busami;
przejazd do Komańczy. Zwiedzanie wsi – cerkiew prawosławna, cerkiew greckokatolicka, klasztor ss. Nazaretanek – miejsce internowania kard. Wyszyńskiego.
Trasa: Komańcza – Duszatyn – osuwisko „Zwiezło”, jeziorka duszatyńskie – Chryszczata – baza namniotowa Rabe.

Dzień 2
Trasa: Rabe – Jaworne – Jabłonki (miejsce śmierci gen. Świerczewskiego, pozostałości pomnika) – Łopiennik – baza namiotowa Łopienka.

Dzień 3
Trasa: Baza namiotowa Łopienka – dawna wieś Łopienka (cerkiew) – DWA WARIANTY:
1) – wieża widokowa na Krobani (na lekko) – baza Łopienka – Dołżyca – Falowa – Czerenina – Jaworzec (bacówka PTTK, nocleg)
2) – Polanki – rez. Sine Wiry – dawna wieś Łuh – Jaworzec (bacówka PTTK nocleg)
Nocleg prawdopodobnie w namiotach przy bacówce – z dostępem do bufetu i sanitariatów. Przy koszmarnych warunkach nocleg w bacówce. Ok. 3-4 km od bacówki znajduje się sklep. Ponieważ trasa tego dnia nie jest wymagająca (niezależnie od wariantu) i powinniśmy ją pokonać stosunkowo szybko – dla chętnych wyprawa do sklepu w celu uzupełnienia zapasów.

Dzień 4
Trasa: Jaworzec – Krysowa – Przeł. im. M. Orłowicza – Smerek – Przełęcz im. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne – Przeł. Wyżniańska – Bacówka PTTK pod Małą Rawką (nocleg – podobnie jak w Jaworcu – namioty przy bacówce, bufet, sanitariat, miła odmiana – tu jest prąd!

Dzień 5
Trasa dla chętnych, reszta odpoczywa – możliwa wizyta w sklepie w Ustrzykach Górnych (z przełęczy ok 7 km szosą, można łapać stopa lub skorzystać z busów, które w okresie wakacujnym kursują regularnie), lub po prostu byczenie się na łonie bieszczadzkiej przyrody przez dzień cały.
Dla chętnych trasa (na lekko): Bacówka PTTK pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka – Kremenaros – Riaba Skała – Jawornik – Wetlina możliwość zakupów, powrót szlakiem przez Dział lub autostop/autobus na przełęcz Wyżniańską) – Bacówka PTTK pod Małą Rawką (nocleg)

Dzień 6
W zależności od kondycji trasa:
Bacówka PTTK pod Małą Rawką – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – przeł. Przysłup Caryński – Widełki – TU ZACZYNA SIĘ KRÓTSZY WARIANT TRASY – Bukowe Berdo – Krzemień – Przeł. Goprowska – Tarnica – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne (nocleg).
Nocleg w Ustrzykach prawdopodobnie u księdza – buduje się tam duży ośrodek rekolekcyjny, w zeszłym roku istniałą możliwość noclegu na poddaszu lub w drewnianych domkach stojących obok. Jak będzie tym razem – ciężko przewidzieć, nie wiem na kiedy planowane jest ukończenie budowy. Jeśłi będzie bardzo drogo – pole namiotowe przy obiekcie PTTK Kremenaros lub Camping PTTK.

Dzień 7
Powrót. Po drodze zajeżdżamy do Sanoka, Muzeum Zamkowe – piękna ekspozycja ikon oraz wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Koszt obozu: 350 PLN od osoby. Pieniądze za wyjazd zbierzemy w dniu wyjazdu w Chorzowie.

Wyżywienie: W bazach namiotowych będziemy musieli sami gotować, więc na obiadokolację prawdopodobnie tradycyjna przewodnicka pulpa, na śniadanie i lunch w trasie jeszcze bardziej tradycyjne kanapki. W bacówkach zapewne bęzie możliwość zamówienia obiadokolacji (Jeśli damy im znać wcześniej że będzie grupa i będzie głodna, to pewnie zejdą z ceny, ale trzeba pamiętać że schroniskowe obiady swoje kosztują. Z drugiej strony może to być po prostu gar zupy typu żurek czy grochówka (pożywne), a dopchać można się potem kanapkami. W każdym razie jeden ciepły posiłek w ciągu dnia powinien być). W Ustrzykach są sympatyczne knajpki, można tam coś w miarę rozsądnego zjeść.

Co zabrać:
Wygodne, rozchodzone obuwie trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, plecak, instrument na którym grasz. Karimatę i śpiwór. Namiot (tyle namiotów żeby każdy miał miejsce, nie każdy musi taszczyć namiot ze sobą). Obóz jest wędrowny, będziemy przemieszczać się z miejsca na miejsce i nosić ze sobą cały dobytek. Warto mieć chociaż podstawowe obycie turystyczne, ale oczywiście nie jedziemy tam żeby cierpieć tylko cieszyć się górami.

Do zobaczenia na bieszczadskich szlakach!

Prowadzący: o. Euzebiusz, o. Kryspin i br. Bazyli.

Tymczasem zerknij jak było rok temu w Tatrach: https://www.facebook.com/pg/FCMP-Trzej-Towarzysze-189855137703221/photos/?tab=album&album_id=1587255537963167

Zostaw komentarz

Szczegóły

Start:
10 lipca 2018
Koniec:
16 lipca 2018
Wydarzenie Categories:
, ,
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Instagram